Lista aktualności Lista aktualności

O zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej w Lasach Janowskich

Blisko 70 nauczycieli przyrody, biologii i geografii uczestniczyło w warsztatach „Zasady zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej” organizowanych przez RDLP w Lublinie i lubelski oddział Ligi Ochrony Przyrody.

Warsztaty odbyły się w dniach 13-14 października w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie”. Przybyłych uczestników przywitał gospodarz Lasów Janowskich Pan Henryk Rążewski. Następnie Pani naczelnik Wydziału ds. Komunikacji Społecznej i Edukacji Przyrodniczo-Leśnej lubelskiej dyrekcji, Aneta Sławińska przybliżyła uczestnikom temat zrównoważonej gospodarki leśnej.

Warsztaty w większości miały charakter terenowy w formie ćwiczeń praktycznych, a wpływ na ich atrakcyjność miała bogata i różnorodna tematyka. Edukatorzy leśni przedstawili drewno jako ekologiczny i odnawialny surowiec podczas zajęć „Od drzewa do drewna – niezwykła przemiana”, omówili wszystkie funkcje lasu w trakcie lekcji „Las – ekologiczne przedsiębiorstwo” i zapoznali uczestników z ochroną przyrody na terenie Lasów Państwowych podczas ćwiczeń zatytułowanych „Czy przyroda obroni się sama”. Zajęcia „Od nasionka do drzewa – leśnik gospodarzem lasu” były poświęcone wielofunkcyjnej gospodarce leśnej, zaś zagadnienia z zakresu ochrony lasu poruszono podczas lekcji „Mini szkodnik – maxi szkoda”. O zasadach orientacji w terenie mówiła przedstawicielka Ligi Ochrony Przyrody w trakcie zajęć „Typy lasów występujące w Polsce – orientacja w terenie”

Po zakończeniu warsztatów ich uczestnicy nie kryli zadowolenia, dziękowali organizatorom za możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu zrównoważonej gospodarki leśnej wyrażając nadzieję na udział w kolejnych zajęciach o tej tematyce.

Warsztaty pt. „Zasady zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej” zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych w ramach kampanii "Lasy Państwowe. Zapraszamy - Las dobre sąsiedztwo"