Lista aktualności Lista aktualności

Na grzyby czas, więc wyruszyli w las!

I Mistrzostwa Grzybobrania w Lasach Janowskich już za nami!

Grzybiarze, a wraz z nimi pogoda, dopisali. Na start zgłosiło się 17 chętnych. Czasu mieli dużo, bo aż 6,5 godz., co widać było na mecie. Zanim wrócili pierwsi zbieracze mogliśmy dać ponieść się dźwiękom muzyki rozbrzmiewającej wśród drzew, a koncertowali dla nas: Olek Orkiestra, uczniowie Szkoły Suki Biłgorajskiej oraz lokalna zdolna młodzież z Janowskiego Ośrodka Kultury.  Odwiedzający mieli również okazję obejrzeć na żywo jastrzębie i orła, co szczególnie zainteresowało najmłodszych. Na dzieci czekały również niezapomniane warsztaty z budowy drewnianych zabawek, rysowanie i malowanie na drewnie oraz tworzenie własnych kompozycji z naturalnych materiałów. Niektórzy po raz pierwszy w życiu mieli okazję przejechać się pendzokiem – pojazdem przypominającym wieloosobowy, czterokołowy rower. Mogliście także zasięgnąć porad, w temacie grzybów i nie tylko, od przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim.


Podczas grzybobrania zostali nagrodzeni uczestnicy konkursu fotograficznego „Lasy Janowskie w obiektywie”. Przypominamy, że pierwsze miejsca w swoich kategoriach zdobyli: Pan Mateusz Bizior i Pan Filip Ponczek. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy.

Po godzinie 15:00 zaczęli się pojawiać pierwsi grzybiarze. A po 16:00 nie było już miejsc w punkcie sędziowskim na wypełnione po brzegi kosze. Królowały oczywiście borowiki szlachetne, ale pojawiły się także podgrzybki, koźlarze, czubajki kanie i gąski. Po długim ważeniu i mierzeniu grzybów wyłoniono zwycięzców grzybobrania. Przyznano 3 nagrody za najcięższe zbiory oraz nagrodę specjalną za okaz borowika o największym obwodzie kapelusza. III miejsce zajął Pan Paweł, którego zbiory ważyły 10,5 kg, o kilka kilogramów był lepszy Pan Antoni z wynikiem 14,28 kg. Zwyciężył Pan Wiesław, który przeczesał cały las i zebrał aż 19,32 kg grzybów! Będący na II miejscu Pan Antoni zgarnął również nagrodę specjalną, przynosząc borowika szlachetnego, którego obwód kapelusza sięgnął 61 cm! Serdecznie gratulujemy Mistrzom grzybobrania Lasów Janowskich 2019 roku! Mamy nadzieję, że wszyscy którzy nas odwiedzili bawili się wybornie i zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku.